3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği

06/12/2018

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Enstitü Müdürü Abdullah Altay'ın yanı sıra Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, Türkiye'nin Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Bölümü Uzmanı Sabire Nur Banu Öztürel, Türk Hava Yolları Hollanda Müdürü Cengiz İnce Osman, Türk vatandaşları ve Hollandalılar katıldı.

"Engelli olduğumuz için değil, engel olmadığınız için buradayız" temalı etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan "Engel, engel değildir aşıldığında" temalı film gösterildi. Etkinlikte görme engelli müzisyen kardeşler Selim ve Kerim Altınok, down sendromlu, otistik, omurilik felçli ve işitme engelli pek çok engel grubundaki çocukları profesyonel piyanistlere dönüştüren Türkiye'de yaşayan Arnavut asıllı piyanist Linda Kaso ve Hollandalı görme engelli müzisyen Bert Loussen Türk müziği ve batı müziğini içeren bir geniş bir repertuar sundu.

Büyükelçi Şaban Dişli yaptığı konuşmada, toplumsal sorumluluk ve duyarlılık göstergesi olan etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günün anlamıyla ilgili yayınladığı mesajındaki "Engelleri aşmak bir inanç meselesidir, başarının anahtarı ise öncelikle inanmaktır" sözlerini hatırlatarak "Engelliler konusunda gerek toplumsal düzeyde gerek yönetim kademelerinde duyarlılığının dünya çapında daha da artırılması insan olmanın, insan şuuruna sahip olmanın bir gereğidir" dedi.

Türkiye, Hollanda ve dünyanın başka yerlerinde de tablonun aynı olduğunu belirten Dişli, sözlerini "Altınok kardeşler gibi başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve kararlılıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan engelli kardeşlerimizin, sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyası gibi hayatın tüm alanlarında tüm zorluklara rağmen sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır" şeklinde bitirdi.