Hollanda'da ‘400 Yıllık Hatır’ Belgeseli Gösterimi

25/04/2019

2018 yılında prömiyerini Yunus Emre Enstitüsünün yaptığı “400 Yıllık Hatır” Belgeseli, T.C. Lahey Büyükelçiliği ve Hollanda Ulusal Arşiviyle birlikte düzenlediği ve üst düzey diplomatlarının katıldığı bir programla sunuldu.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği tarafından Lahey kentindeki Ulusal Arşiv Müzesi'nde yapılan gösterime, Elçi-Müsteşar Alper Yüksel'in yanı sıra Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak, Yönetmen Ünal Üstündağ, tarihçi Mehmet Tütüncü, Ulusal Arşiv Müzesi Müdür Yardımcısı Paul Brood, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Filmin yapımcısı Ünal Üstündağ konuklara belgesel hakkında ayrıntılı bilgiler sundu ve belgeselin gösterimi gerçekleştirildi. Gösterimin ardından katılımcılar, içinde en önemli 15 belgenin sergilendiği arşiv bölümünü gezerek 1612’de ilk Hollanda Elçisi Cornelis Haga’nın İstanbul’a atandığı yıl Sultan I.Ahmet tarafından Hollandalılara verilen "Ahidname" nin orijinalini de görme imkânı buldular ve belgeler arasındaki yarışma için oylarını kullandılar.

Ulusal Arşiv Müzesini ziyaret edenler arşivde tek yabancı belge olan Ahitname'nin an itibarıyla birinci olduğu sergide 5 Ocak 2020'ye kadar oy kullanabilecek.